Hirdetések 2021. 02. 21., Nagyböjt 1. vasárnapja
Ezen a héten elkezdődött a Nagyböjt. A nagyböjti idő Hamvazószerdától Nagycsütörtök estig tart. A nagyböjti idő célja Húsvét ünneplésének előkészítése. A nagyböjti liturgia hangolja ugyanis a húsvéti misztérium megünneplésére mind a keresztségre készülőket, mind a hívőket, akik visszaemlékeznek keresztségükre és bűnbánatot tartanak. Ez a szent idő negyven napig tart. A választott nép negyven évig tartózkodott a pusztában, Jónás negyven napos böjtöt hirdetett Ninivének, és maga az Üdvözítő is negyven napig böjtölt.
Az Egyházban a nagyböjti idő a bűnbánat jegyében telik. A szent negyvennap alatt péntekenként kötelező hústilalom van, amely vonatkozik a 14. életévüket betöltött hívekre.
A nagyböjti dekoráció segíthet abban, hogy tudatosabb éljük át ez az időszakot. Találunk ott tüskés ágakat, melyekről levághatunk egy-egy tüskét, jelképesen kifejezve azt, hogy könnyíteni szeretnénk Jézus kereszthordozását. Hordjuk magunkkal a tüskét, ami emlékeztetni fog a nagyböjtre.
A Nagyböjt alatt minden pénteken keresztúti ájtatosságot a mise után, azaz este 6-kor tartunk. Szeretettel hívjuk a kedves testvéreket.
Ezen a héten a következőkre emlékezünk a liturgiában:
hétfőn – Szent Péter Apostol székfoglalására,
szerdán – Szent Mátyás Apostolra.
Az egyházközségünk 6 alkalmas jegyesoktatást indít azoknak a pároknak, akik idén (2021-ben) szeretnének a házasság szentségében részesülni a templomunkban. A jegyesoktatás felkészítés és nélkülözhetetlen eleme a házasságkötésnek. Nincs lehetőség az idő közbeni csatlakozásra! Tematikája: Házastársi kommunikáció, gyermekvállalás, konfliktuskezelés, kiegyensúlyozott kapcsolatépítés, házasság szentsége, lelki élet a házasságban. Vezetők: Városi Éva (mentálhigiénés szakember) és Szaniszló atya, plébános. Jelentkezni lehet személyesen a plébánián vagy telefonon, illetve e-mailben február végéig. Az első rövid technikai megbeszélést pénteken február 26-án 18.30-kor tartjuk a plébánián.
Jövő vasárnap a katolikus iskolák javára lesz gyűjtés.
Az Új Ember katolikus hetilap fordításban közli Ferenc pápa a kérő imáról tartott elmélkedését. Ekkor mondta: „Meglehet, hogy valaki nem is hisz Istenben, de nehéz nem hinni az imában: az egyszerűen létezik; kiáltásként van jelen számunkra, mely hosszú ideig hallgat, de egyszer csak felébred, és kitör belőlünk.” Az újság foglalkozik az Afrika megsegítéséért indított „Mindannyian testvérek” programmal.
A vallásos családok hetilapja, a Keresztény Élet Vasárnapi Gondolataiban Jézus pusztában töltött negyven napjáról olvashatunk, amelyben harminc év után felkészült az ezt követő háromra.
A Mértékadó e héten Angelus Silesius-t idézi lap-fülein: „Magáért nem esik, magának nap sem ég. Így másért vagy Te is, Magad, ez nem elég.”
Isten éltessen minden Zétény, Mátyás, Edina és Ákos nevű testvéreinket és mindazokat, akik a héten ünneplik születésnapjukat vagy házassági évfordulójukat!
Minden imát, segítséget a templomban, a plébánián, minden munkát, adományt és jóindulatot nagyon szépen köszönünk! Isten fizessen meg!
„Én élek, mondja az Úr Isten: nem akarom a bűnös halálát, hanem hogy megtérjen a rossz útról és éljen.” (Ez 33, 11)
Jordan atya, a szalvatoriánus szerzetesrend alapítója lelki naplójából
Ferenc pápa Apai szívvel kezdetű apostoli levele Szent Józsefről
Árnyékként kísérő apa
József boldogsága nem az önfeláldozás logikájában, hanem az önajándékozás logikájában rejlik. Sosem látunk ebben a férfiban frusztrációt, hanem csak bizalmat. Huzamos hallgatása nem panaszokat, hanem állandó, konkrét bizalmi gesztusokat feltételez. A világnak apákra van szüksége. A világ elutasítja az uralkodókat, vagyis elutasítja azokat, akik mások birtoklásával akarják saját ürességüket betölteni; elutasítja azokat, akik összekeverik a vezető szerepet a parancsolgatással, a szolgálatot a szolgalelkűséggel, a vitát az elnyomással, a szeretetet a segélyezéssel, az erőt a pusztítással. Minden igazi hivatás önmagunk odaajándékozásából születik, ami az egyszerű áldozatvállalás érett formája. A papi hivatásban és a megszentelt életben is ilyen érettségre van szükség. Ahol egy hivatás, legyen az házas, cölebsz vagy szűzi hivatás, nem éri el az önajándékozás
érettségét, hanem megáll a pusztán áldozati logikánál, akkor ahelyett, hogy a szeretet szépségének és örömének a jele lenne, félő, hogy a boldogtalanság, a szomorúság és a csalódottság kifejezésévé válik.
Az az apaság, amely nem enged annak a kísértésnek, hogy gyermekei életét élje, mindig teret nyit az újdonság előtt. Minden gyermek mindig misztériumot, újdonságot hordoz magában, amelyet csak egy olyan apa segítségével lehet napvilágra hozni, aki tiszteletben tartja az ő szabadságát. Egy olyan apa segítségével, aki tudatában van annak, hogy nevelő tevékenységét csak akkor fejezi be és apaságát csak akkor éli meg teljesen, amikor önmagát „hasztalanná” tette, amikor azt látja, hogy gyermeke önállóvá válik, és egyedül jár az élet útjain, amikor József helyzetébe kerül, aki mindig tudta, hogy a gyermek nem az
övé, hanem egyszerűen a gondjaira bízatott. Alapvetően ez érteti meg velünk, miért mondja Jézus azt, hogy „senkit se szólítsatok a földön atyának, mert egyetlen a ti Atyátok, a mennyei” (Mt 23,9).
Valahányszor olyan helyzetben vagyunk, hogy az apaságot kell gyakorolnunk, mindig emlékeznünk kell arra, hogy az sosem a birtoklás gyakorlása, hanem egy „jel”, mely egy magasabb rendű apaságra utal. Bizonyos értelemben valamennyien mindig József állapotában vagyunk: annak az egyetlen mennyei Atyának az árnyéka vagyunk, aki „felkelti napját gonoszokra és jókra, és esőt ad igazaknak és hamisaknak egyaránt” (Mt 5,45); olyan árnyék, amely követi a Fiút.