Hirdetések 2021. 02. 14., Évközi 6. vasárnap
Ezen a héten kezdődik a Nagyböjt. A nagyböjti idő Hamvazószerdától Nagycsütörtök estig tart. A nagyböjti idő célja Húsvét ünneplésének előkészítése. A nagyböjti liturgia hangolja ugyanis a húsvéti misztérium megünneplésére mind a keresztségre készülőket, mind a hívőket, akik visszaemlékeznek keresztségükre és bűnbánatot tartanak. Ez a szent idő negyven napig tart. A választott nép negyven évig tartózkodott a pusztában, Jónás negyven napos böjtöt hirdetett Ninivének, és maga az Üdvözítő is negyven napig böjtölt.
Az Egyházban a nagyböjti idő a bűnbánat jegyében telik. A szent negyven nap alatt péntekenként kötelező hústilalom van, amely vonatkozik a 14. életévüket betöltött hívekre. Hamvazószerdán és Nagypénteken szigorú böjt van (hústilalom és elfogyasztott étel mennyiségének korlátozása), amely a 18-60. év közötti hívekre érvényes.
Hamvazószerdán szentmise 18.00 -kor lesz, melynek keretében hamvazás szertartásában részt veszünk.
A Nagyböjt alatt minden pénteken keresztúti ájtatosságot a mise után, azaz este 6-kor tartunk. Szeretettel hívjuk a kedves testvéreket.
Az egyházközségünk 6 alkalmas jegyesoktatást indít azoknak a pároknak, akik idén (2021-ben) szeretnének a házasság szentségében részesülni a templomunkban. A jegyesoktatás felkészítés és nélkülözhetetlen eleme a házasságkötésnek. Nincs lehetőség az idő közbeni csatlakozásra! Tematikája: Házastársi kommunikáció, gyermekvállalás, konfliktuskezelés, kiegyensúlyozott kapcsolatépítés, házasság szentsége, lelki élet a házasságban. Vezetők: Városi Éva (mentálhigiénés szakember) és Szaniszló atya, plébános. Jelentkezni lehet személyesen a plébánián vagy telefonon, illetve e-mailben február végéig.
Az Új Ember katolikus hetilap fordításban közli Ferenc pápa február 2-án Gyertyaszentelő Boldogasszony napján mondott beszédét: „Isten vár ránk, anélkül, hogy valaha belefáradna. Amikor eltávolodunk Tőle, Ő keresésünkre indul, amikor elesünk, Ő talpra állít amikor visszatérünk Hozzá, Ő tárt karokkal vár bennünket.”
A vallásos családok hetilapja foglalkozik Szent VI. Pál pápa tanításával az Úrangyala imádságról.
A Mértékadó e héten is szeretettel foglalkozik Schmidt Egon madaraival, a mi madarainkkal.
A plébániánkon a Jubileumi alapítvány működik, amely az egyházközségünk hitéletét és az egyházi kezdeményezéseket támogatja. Aki magáénak érzi az alapítvány célkitűzéseit, kérjük segítsen! A templom bejáratánál el van helyezve a rendelkező nyilatkozat a befizetett adó egy százalékáról, ami elvihető. Rajta van az alapítványunk adószáma is (Sződligeti Római Katolikus Egyházközség Jubileumi Alapítványa 19185002-1-13).
Isten éltessen minden Bálint, Julianna, Lilla, Bernadett és Zsuzsanna nevű testvéreinket és mindazokat, akik a héten ünneplik születésnapjukat vagy házassági évfordulójukat!
„Te vagy Uram, reménységem. Te vagy erősségem. Te vagy sziklám. Te vagy segítőm. Te vagy erős oltalmazóm. Beléd helyezem minden reményemet és bizalmamat.”
Jordan atya, a szalvatoriánus szerzetesrend alapítója lelki naplójából
Ferenc pápa Apai szívvel kezdetű apostoli levele Szent Józsefről
Árnyékként kísérő apa
Jan Dobraczyński lengyel író a Cień Ojca [Az Apa árnyéka] című könyvében [24.] regény formájában mesélte el Szent József életét. Az árnyék szuggesztív képével határozza meg József alakját, aki Jézus irányában a mennyei Atya földi árnyéka: őrzi, védi őt, sosem szakad el tőle, szüntelenül kíséri lépteit. Gondoljunk csak arra, amire Mózes emlékezteti Izraelt: „A pusztában […] láttad, hogyan vitt téged az Úr, a te Istened az egész úton: ahogy az ember a saját fiát viszi” (MTörv 1,31). József így gyakorolta apaságát egész életében. [25.]
Apává nem születik, apává válik az ember. És nemcsak azért válik azzá, mert gyermeke születik, hanem azért, mert felelősséggel törődik vele. Valahányszor valaki felelősséget vállal valaki másnak az életéért, bizonyos értelemben apaságot gyakorol irányában. A mai társadalomban a gyerekek gyakran apátlannak tűnnek. A mai Egyháznak is szüksége van atyákra. Mindig időszerű Szent Pálnak a korintusiakhoz intézett intelme: „Ha tízezer tanítótok volna is Krisztusban, atyátok nincs sok” (1Kor 4,15); és minden papnak vagy püspöknek képesnek kellene lennie hozzáfűzni, mint az apostol: „Az evangélium hirdetése által én adtam nektek életet Krisztus Jézusban” (uo.). A galatáknak pedig azt mondja: „Gyermekeim, a szülés fájdalmait szenvedem újra értetek, amíg Krisztus ki nem alakul bennetek” (Gal 4,19.)
Apának lenni azt jelenti, hogy a gyermeket bevezetjük az élet megtapasztalásába, a valóságba. Ne tartsd meg magadnak, ne börtönözd be, ne birtokold, hanem tedd képessé arra, hogy döntsön, szabad legyen, elinduljon! Az apa jelző mellett a hagyomány vélhetően ezért adta Józsefnek a „tisztaságos” jelzőt is. Ez nem egy merőben érzelmi megjelölés, hanem a birtoklás ellentétét kifejező viselkedésmód összefoglalása. A tisztaság a birtoklástól való mentesség az élet minden területén. A szeretet csak akkor valódi szeretet, ha tiszta. A birtokolni akaró szeretet végül mindig veszélyessé válik, bebörtönöz, megfojt, boldogtalanná tesz. Maga Isten is tiszta szeretettel szerette az embert, szabadon hagyva arra, hogy hibát kövessen el és szembe forduljon vele. A szeretet logikája mindig a szabadság logikája, és József rendkívül szabadon tudott szeretni. Sosem helyezte önmagát a középpontba. Úgy tudott élni, hogy nem önmagát, hanem Máriát és Jézust helyezte életének középpontjába.