Hirdetések 2022. 01. 9., Urunk Megkeresztelkedésének ünnepe
A mai vasárnappal kezdődik az évközi idő a liturgiában. A sajátos jellegű időkön kívül (Advent, Karácsony, Nagyböjt, Húsvét) van még harminchárom, estetleg harmincnégy hét az év folyamán. Ilyenkor Krisztus misztériumának nem valamely külön szempontját ünnepeljük, hanem éppen Krisztus misztériumát a maga teljességében, kiváltképpen a vasárnapokon.
Szeretettel hívunk mindenkit a Háromkirályok felvonulásra! JANUÁR 9-én (VASÁRNAP) 14.00.-kor gyülekező a főtéren a templomnál. A felvonulás megérkezése15.30-kor ünnepélyes lezárással lesz. Menet közben karácsonyi énekeket éneklünk. Az összes résztvevő a három király udvarát eleveníti fel. MINDENKIRE SZÜKSÉG VAN!
Vízkeresztkor kezdődik a házszentelés. Házszentelés időszakában szeretném az isteni áldással meglátogatni a plébániánk minden családját és megszentelni a házakat. Szeretném kérni, hogy minden család, aki kér házszentelést, iratkozzon fel megfelelő időpontra a templom hátulján található listára. A házszentelés idén két formában történik: a házban vagy a ház előtt szabadban. A család választja a házszentelés helyszínét. A benti szenteléskor elő kell készíteni az asztalra keresztet, két gyertyát és a Szentírást.
Az újságok ára emelkedett. Vegyük ezt figyelembe.
A 2023-as Püspöki Szinódus témája a szinodalitás lesz. Ezt megelőzően Ferenc pápa meghívja az Egyház egészét egy közös útra, hogy folytasson párbeszédet a legszélesebb körben a szinodalitás témájáról, méghozzá szinodális módon megkérdezve a különböző csoportok véleményét és javaslatait. A módszer és a téma is a szinodalitás kell legyen.
- Nevezzünk meg konkrétan egy gyakorlatot/helyzetet/eljárást, amit egyházközségünkben működtetünk/ami jelen van, amelyet jó gyakorlatnak találunk! Fejtsük ki, hogy hosszú távon milyen hatásai lehetnek ennek a jó gyakorlatnak; “Hogyan valósítja meg Isten álmát?”
- Nevezzünk meg konkrétan egy helyzetet, (helyi, vagy egyházi gyakorlatot) amelyben problémát látunk, fejtsük ki a problémából adódó előre látható következményeket és tegyünk konkrét, helyi szinten végrehajtható cselekvésre javaslatot!
Mindenkit, aki szeretne csatlakozni a párbeszédhez hívok az összejövetelre pénteken, január 14-én 18.45-kor a plébánián.
Olvassuk a katolikus sajtót! Az Új ember közli Ferenc pápa Szent Józsefről tartott elmélkedését. Ekkor mondta: „József ma ezt tanítja nekünk: Ne annyira azt nézd, amit a világ dicsér, nézd inkább a sarkokat, nézd a sötét szögleteket, nézd a perifériákat, azt, amit a világ nem akar látni.”
A vallásos családok hetilapja, a Keresztény Élet hírt ad arról, hogy a Szent Egyed közösség január elsején fáklyás felvonulást és ökumenikus imaórát szervezett a békéért.
Isten éltessen minden Marcell, Ágota, Ernő és Veronika nevű testvéreinket és mindazokat, akik a héten ünneplik születésnapjukat vagy házassági évfordulójukat!
„Gondolj a földkerekség népeire, országaira és nyelveire, és lásd, milyen sok a tennivaló Isten dicsőségéért és a felebarátaid üdvösségéért.”
Boldog Jordan Ferenc, a szalvatoriánus szerzetesrend alapítója lelki naplójából
Urunk megkeresztelkedése Lk 3, 15-16. 21-22
15A nép feszülten várakozott. Mindnyájan azon töprengtek magukban, vajon nem János-e a Krisztus. 16Ezért János így szólt hozzájuk: „Én csak vízzel keresztellek benneteket. De jön nálam erősebb, akinek saruszíját sem vagyok méltó megoldani. Ő majd Szentlélekben és tűzben fog benneteket megkeresztelni.” 21Ekkor történt, hogy amikor már az egész nép megkeresztelkedett és Jézus is fölvette a keresztséget, és amikor imádkozott, megnyílt az ég, 22és a Szentlélek galamb alakjában leszállt rá. Szózat is hallatszott az égből: „Te vagy az én szeretett Fiam, benned telik kedvem.”
A Jordán folyónál álló tömegben állok én is, és figyelem a feszültséget, mellyel az emberek a Messiás eljövetelére várnak. A szívükben különböző gondolatok születnek (15. sor).
Milyen az én Isten-képem? A képzeletemben megpróbálom „lerajzolni” az Isten képét. Milyen az én Istenem: közeli vagy távoli, idegen, szigorú? Vajon az Istennek milyen arca van: mint egy jó atyáé vagy mint szigorú bíróé?
Szemlélem Jézust, akit nem ismertek fel, aki alázatosan a tömegben áll, és hallgatja Keresztelő Szent János tanítását. Sorban áll a keresztelésre és imádkozik (21. sor).
A keresztelésben Jézus testvéremmé lett. Az Atyaisten a Szentlélek által egyesített engem Jézussal és az Ő egész életével. Mit mondhatok a Jézussal való személyes kapcsolatomról? Jézusnak melyik titulusa áll hozzám a legközelebb: testvér, barát, úr?
„Te vagy az én szeretett Fiam, benned telik kedvem.” (22. sor) Ezekkel a szavakkal az Atyaisten illeti Jézust, a testvéremet és engem.
Mit érzek, amikor hallom az Atyaistennek ezeket a szavait, melyekkel hozzám fordul? Vajon igazán az Atyaisten szeretett gyermekének tartom magamat? Mi akadályoz esetleg abban, hogy elfogadjam ezeket a szavakat? Mi gyengíti meg bennem ezt a meggyőződést, hogy Istenhez tartozom? Megpróbálok elbeszélgetni erről az Atyaistennel.
Hálaadással közelítem meg Jézust, dicsőítem Őt a keresztségem kegyelméért, valamint szüleimért, keresztszüleimért. Megkérem Őt, adja meg nekem a mély meggyőződést, hogy az Ö szeretett testvére, barátja, gyermeke vagyok, akiben kedve telik. Elmélkedve elmondom a Hiszekegyet, és időzöm egy rövid ideig azon hitigazságoknál, melyek leginkább érintenek engem.