Menü Bezárás

Hitoktatás

HITÜNKRŐL NÉHÁNY SZÓBAN

A hitoktatásról….

65 év szünet után, 2013-ban született egy törvény, mely szerint újra lehet hit-és erkölcstant oktatni az alapfokú állami iskolákban. Ez azt jelenti, hogy heti egy alkalommal az iskolai órarendbe illesztve „kötelezően”, a többi tantárgyakhoz hasonlóan, a gyermek egyenrangú tárgyként tanulja a hittant.

A második hittan, amit fakultatív vagy plébániai hittannak nevezünk, fontos része a hitoktatásnak. Itt mélyítenénk el a tanultakat különbféle módszerekkel. Játékkal, énekléssel, dramatizálással, bábozással, plusz amit nagyon szeretnek a gyermekek a kézműveskedéssel. Erre a „kötelező” hittan órán sajnos kevés a lehetőség, pedig e nélkül a hittan óránk nagyon száraz és unalmas.

A hittan órák liturgikus elemeket is tartalmaznak (így is nevezhetjük), melynek felépítése:

  1. Kezdő elemek, melyek az órára való ráhangolódást segítik. Az első és második osztályban, még mielőtt bemennénk a terembe, kint a folyosón beszélgetek a gyermekekkel. Hogy vannak…”milyen szép a masni a hajadban, látom, ma nagyon jókedvű vagy” stb. Majd megkérdezem őket, milyen órára jöttek, kiről fogunk tanulni ezen az órán, hogyan fogjuk hallani Őt….A tanulók válaszolnak a kérdéseimre, majd megkérem őket, hogy csendben menjenek a helyükre…
  2. Ima (minden osztályban)
  3. Ének (mozgással egybekötve, majdnem minden osztályban)
  4. Záró elemek, ugyan úgy, mint a kezdésnél, fontos, hogy a végén le legyen zárva az óra. (az imában foglalom röviden az óra anyagát, hálát adok/adunk az Úrnak mindenért, amivel megajándékozott minket az órán)

 

Földvári Katalin (hitoktató)

 

Hitoktatás egyházközségünkben (helyszínek):

  • Gárdonyi Géza Általános Iskola
  Csütörtök Péntek
     
1.óra 4.osztály  
2.óra 3.osztály  
3.ór 1.osztály  
4.óra 2.osztály  
5.óra 5.osztály 7.osztály
6.óra 6.osztály 8.osztály

 

  • Csemeteliget Napköziotthon Óvoda
  Péntek
   
7.30.-7.45. Kiscsoport
7.50.-8.05. Középső
8.10.-8.30. Nagycsoport

 

  • Plébánia (2.hittan óra)

 

  Vasárnap
Családi mise után (Kb 10.30.-11.15.) Elsőáldozásra való felkészülés (2 hetente)
17.00. Bérmálkozásra való felkészülés (2-3 hetente)

A hitoktatás módszerei változnak a gyermek életkorával. Amíg alsóban több a játék, mozgásos feladat, addig felsőben inkább a beszélgetéseken és a filmnézéses van a hangsúly. 7-8. osztályban már a diákok kezdenek felkészülni a bérmálkozásra is.