Menü Bezárás

Szentségek

Keresztség:

„A szent keresztség az egész keresztény élet alapja, a lelki élet ajtaja és kapu a többi szentségekhez. A keresztség a hit szentsége. A hitnek, ami a keresztséghez szükséges, nem kell tökéletesnek lennie; elég a csíra, amelynek ki kell bontakoznia. Ahhoz, hogy a keresztségi kegyelem kibontakozhassék, nagyon fontos a szülők segítsége”. (KEK 1213; 1253-1255)
Kérjük, hogy egy hónappal a tervezett időpont előtt jelezzék szándékukat. Hét éves kortól csak kellő hitoktatás után kereszteljük meg a gyermekeket. Felnőtteket is keresztelünk, kellő előkészület után.

Elsőáldozás:

„Az eukarisztikus Áldozat az egész keresztény élet forrása és csúcsa. AZ Eukarisztiában benne van Egyház minden lelki java, maga Krisztus, a mi húsvéti bárányunk és élő kenyerünk. Teste a Szentlélek által élő és éltető test: életet ad az embereknek”.
Gyermekek esetében általában a 3. osztályban történik. Felnőttek elsőáldozása kellő előkészület után történik.

Bérmálás:

A bérmálást korunk egyházi dokumentumai úgy határozzák meg, mint a keresztég megpecsételését, a keresztény nagykorúság és küldetés szentségét… melyben azok, akik kiskorú gyermekként kereszteltek meg, most érett korban hitvallást tesznek, és öntudattal Krisztus Evangéliumának és az egyház krisztusi küldetésének szolgálatába lépnek. A bérmálásban a keresztények 1, megkapják a Szentlélek szavakkal ki nem fejezhető ajándékát, amely 2, sajátos erővel ruházza fel őket, szentségi jegyet vés beléjük, 3, hogy szorosabban kapcsolódjanak az egyházhoz 4, és elkötelezve érezzék magukat, hogy mint Krisztus igazi tanúi a hitet szóval és tettel terjesszék és megvédjék.
Két évente történik. Nyolcadikos és középiskolás diákokból, valamint felnőttekből álló csoportokban folyik a fél éves előkészület.

Bűnbocsánat szentsége – A gyónás:

A gyónás célja nem csupán az, hogy megszabadítson a bűntől, hogy megmentsen a pokoltól, hanem hogy a Jézussal egyre teljesebben egyesült életre, az életszentség útjára vezessen. A gyónás rendeltetése nem az, hogy tökéletessé tegyen, hanem hogy a Megváltó Jézus erejében megújuljak, s hordozzam tovább gyengeségemet is. Nem magamban bízom, hanem a Megváltó Jézus erejében.

Szentmisék előtt, de különösen csütörtökönként a szentmise előtt (szentségimádás alatt -mise előtt fél órával) és pénteken a szentmise után fél óra.

Házasság

„A házasság a házastársak szövetségkötésével jön létre, vagyis mindkét fél visszavonhatatlan beleegyezésével, amellyel önmagukat szabadon és kölcsönösen egymásnak átadják és egymástól elfogadják.” „A házasság szentségében a keresztény házastársak a Krisztus és az egyház között fennálló egység és termékeny szeretet titkát jelenítik meg, és egyúttal részesülnek is benne”. A házasság szentségét tehát az élet távlatában kell szemlélnünk: a házastársak szeretete és egysége folytonos tanúságtétel Isten szeretetéről, azaz jel; s e jel által részesülnek folyamatosan- a házasságkötés pillanatától kezdve- a kegyelemben.

Tervezett házasságkötés év elején jelezni kell a szándékot. A házasságra való készület márciusban kezdődik (jegyesoktatás) és 9 alkalmat vesz igénybe.

Akik már polgárilag megesküdtek, de házasságukat szeretnék utólag, egyházilag is rendezni, szívesen segítségükre vagyunk.

Betegek szentsége:

„ A súlyos beteg embernek Isten kegyelmére van szüksége, hogy szorongatásoktól fojtogatva el ne csüggedjen, és kísértésektől gyötörve hitében meg ne rendüljön. Krisztus Urunk ezért beteg híveit a szent kenet szentségével erősíti meg”. E szentségben az egyház „ arra buzdítja a betegeket, hogy önként vállalják a közösséget Krisztus szenvedésével és halálával, s így mozdítsák elő Isten népének javát” A szentség a Szentlélek kegyelmét adja a betegnek: 1., felszabadítja Istenbe vetett bizalmát, megerősíti a kísértésekkel és a halálfélelemmel szemben úgy, hogy bajait nemcsak elviselni képes, hanem azokat le is küzdheti és 2., így egészségét is visszaszerzi, ha az lelkének üdvösségére válik. 3., Ha szükséges megadja a bűnök bocsánatát és tökéletessé teszi a keresztény bűnbánatot.

Beteglátogatás minden hónap első péntekjén van. Kapcsolattartás lehetősége az egyházi közösséggel, beszélgetés, gyónási lehetőség és áldozás. Ekkor lehet kérni a betegek kenetét is. A betegeket minden szentmise után a sekrestyében lehet bejelenteni. Évente egyszer, a betegek világnapja alkalmából (februárban) a betegek kenetét kérhetik a Testvéreknek, akik súlyosabb betegségben szenvednek, vagy már betöltötték 65. életévüket, valamint abban az esetben, ha egy komolyabb műtét előtt állnak.